Telefon nebo GPS

Téměř každý, kdo zvažuje koupi navigace, se na nás obrátí s otázkou, jestli není lepší vybavit svůj chytrý telefon nějakým vhodným navigačním SW, než si koupit jednoúčelovou navigaci.

Záleží na spoustě okolností:

K čemu navigaci potřebujete, jak často ji používáte, jestli jste spíš konzervativní nebo hračička, jak jste na tom s moderní elektronikou atp.

Obecně mladší generace spíše tíhne k tomu, aby svůj telefon vyzbrojila navigačním SW. Na trhu jsou k dispozici různé varianty, které jak pro OS Android, tak i Apple máte možnost vyzkoušet v demoverzi (s určitými omezeními) a pak eventuálně SW koupit přímo v AppStoru nebo Google obchodu. Některé SW nabízejí časově omezenou aktualizaci, některé doživotní. Cena SW ve srovnání s jednoúčelovými navigacemi vychází o něco levněji. Pozor na možnost přeregistrování, pokud se rozhodnete po čase telefon vyměnit.
Nevýhodou je stále ještě pořád menší displej (pokud tedy nemluvíme o instalaci na 10ti palcový tablet). Co bývá nepříjemné, je to, že se Vám někdo bude snažit dovolat právě v okamžiku, kdy hledáte uličku v nějakém městě. V tom okamžiku u velké části SW dojde k tomu, že zmizí navigační obrazovka a objeví se obrazovka s informací o volaném.

Ještě je nutné upozornit na off-line a on-line navigaci. Funkce pro navigování budou v obou případech víceméně stejné, ale hodně se bude lišit v možných poplatcích. Off-line navigační aplikace uživateli umožní stažení zaplacených map do přístroje - ideálně ne přes datové připojení, ale pomocí WiFi. pak máte mapu nainstalovanou v přístroji a mapy se načítají přímo z paměti.
U On-line navigace se v přístroji vždy ukazuje pouze ta část mapy, kterou právě potřebujete pro navigaci - data se neustále stahují ze server poskytovatele dat a neukládají se do paměti přístroje. To se samozřejmě může velmi prodražit při stahování dat v zahraničí. Pokud si s ohledem na snížení nákladů zakážete přístup k internetu v zahraničí, zůstanete zároveň bez navigace.

Pokud chcete používat navigaci v terénu, pozor na nevoděodolnost a neprachuvzdornost telefonů, ve srovnání s jednoúčelovými navigacemi. Značka Garmin vyrábí celou modelovou řadu, kterou lze ponořit do vody a nebude trpět otřesy, pokud ji připevníte na kolo. Taky výdrž telefonu, pokud máte zapnutý GPS přijímač, je podstatně nižší, než pokud telefon používáte jenom k telefonování. Outdoorové navigace naopak můžete používat na tužkové baterie a ty případně vyměnit.

Pokud chcete používat navigaci z profesních důvodů, vyplatí se investovat do jednoúčelové navigace s komfortně velkým displejem. Ale určitě není na škodu, když si jako zálohu, pro případ nouze, necháte v telefonu naistalovaný navigační SW.
Nahrávám...